Ościeżnica, czyli najważniejsza podpora drzwi

Ościeżnica, czyli rama umieszczona w otworze drzwiowym, do której montuje się skrzydła wejściowe. Jest niezbędna w każdym domu, w każdym pomieszczeniu, w którym mamy drzwi. Jakie są rodzaje ościeżnic? Jak działają?

 

Budowa ościeżnicy. Wbrew pozorom rama ościeżnicy nie składa się z jednego elementu. Cztery najbardziej podstawowe elementy ościeżnicy to nadproże, próg, belka zamkowa i belka zawiasowa. Nadproże to belka pozioma, zmocowana u góry otworu wejściowego. Jest ona niezbędna, gdyż przenosi ona obciążenia z wyższych części ściany na boki. Próg znajduje się zamocowany na dole, zapobiega uciekaniu ciepłą z pomieszczenia i wygłusza je. Natomiast belki zawiasowa i zamkowa to obie dwie pionowe belki przymocowane do bocznych ścian otworu wejściowego. Zgodnie z ich nazwami mocuje się w nich zamek do drzwi i zawiasy, na których będzie znajdowało się skrzydło, na przykład drzwi Pol-Skone.

Rodzaje ościeżnic

Typy ościeżnic możemy podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz ich budowę. Materiały, z których są produkowane to głównie drewno, metal lub PCW. Polski producent drzwi Pol-Skone oferuje także wytrzymałe ościeżnice wykonane z MDF, pokryte imitującym naturalne drewno laminatem. Jeżeli chodzi o budowę ościeżnic, to wyróżniamy dwa typy: ościeżnice stałe i regulowane. Ościeżnica stała to najbardziej tradycyjny rodzaj, o określonej grubości. Ościeżnice stałe pasują zazwyczaj do ścian o standardowej grubości około 6-10 cm. Ościeżnice regulowane możemy dopasować do szerokości naszych ścian. Zazwyczaj posiadają one listwy maskujące łączenia, tak jak ościeżnice do drzwi Pol-Skone.

 

Jak dobrać odpowiednią ościeżnicę?

Zanim wybierzemy się po zakup ościeżnic powinniśmy najpierw dokładnie wymierzyć szerokość i wysokość naszych otworów wejściowych i grubość ścian. Wtedy będziemy mogli określić czy potrzebna jest nam ościeżnica regulowana czy stała. Następnie powinniśmy ją porównać z wymiarami skrzydeł, które będziemy je instalować. Niektórzy producenci drzwi, jak Pol-Skone w sowich katalogach obok modelu skrzydeł zazwyczaj umieszczają nazwy proponowanych modeli ościeżnic o odpowiednich wymiarach i kolorystyce.